O Wiosce

Niegoszowice – mała wieś położona w województwie małopolskim. Jest oddalona o 20 km na zachód od Krakowa . Wioska należy do Gminy Zabierzów. Krajobraz to Rów Krzeszowicki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Początki wioski sięgają roku 1397. Ziemie te należały wówczas do rodziny Niegoszowców posiadających folwark i dwór. W danych historycznych istnieje wzmianka, że w Niegoszowicach działa jeden z pierwszych browarów Sowiarkaw w okolicy Krakowa. Nazwa ta do dziś jest używana we wsi jako określenie jednej z „dzielnic” Niegoszowic a  mianowicie Sowiarki, która jest położona przy drodze krajowej nr 79. Od 2017 r. funkcjonuje ul. Sowiarka.
Wioska może pochwalić się dziewiętnastowiecznym dworkiem utrzymanym w stylu klasycystycznym. Ksiądz Michał Sołtyk – dziekan kapituły krakowskiej wykorzystując stare mury budynku z szesnastego wieku zajął się budową obecnie istniejącego Pałacu. Pałac został od restaurowany na przełomie 1999-2000 roku przez firmę NorthStar, która działała przez krótki okres czasu w Niegoszowicach. Od 2015 r. Dwór jest w posiadaniu prywatnego inwestora który w porozumieniu z konserwatorem zabytków przeprowadził renowację dworu oraz ogrodzenia.

Wieś była w posiadaniu takich dziedziców jak Stanisław Niegoszowski, Firlejowie, wspomniany Michał Sołtyk, Jan Kanty-Bobrowski, płk. Benedykt Zielonka, książę Eugeniusz Lubomirski, Stanisław Smolka i hrabia Piotr Rostworowski.
Od roku 1975 miejscowość administracyjnie należy do województwa małopolskiego.

W wiosce w budynku starej szkoły podstawowej funkcjonuje świetlica środowiskowa, koło gospodyń wiejskich oraz klub seniora. Świetlica wyposażona jest w stół do bilarda, piłkarzyki, dart, stół do tenisa stołowego oraz wiele gier planoszowych. W cieplejsze dni czas wolny można spędzić lokalnym lokalnym boisku sportowym oraz placu zabaw. W Niegoszowicach funkcjonuje klub sportowy „Niegoszowianka” który posiada własne boisko do treningów oraz boisko do przeprowadzania meczy ligowych.


Województwo: Małopolskie
Powiat: Krakowski
Gmina: Zabierzów
Powierzchnia: 239 ha
Położenie: 50° 07′ 50” N 19° 44′ E
Wysokość: 250 m n.p.m.
Liczba ludności: 520 mieszkańców
Gęstość zaludnienia: 200 os / km2
Strefa numeracyjna: 12
Kod pocztowy: 32-064
Poczta: Rudawa
Tablice rejestracyjne: KRA